На 4 октомври на официална церемония в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде връчена Националната награда за живопис „Захарий Зограф“, съобщиха от Исторически музей – Самоков.
Тазгодишният носител на наградата е художникът Греди Асса.
Хора, сетете се за малките радости! Те правят живота цветен, щастлив и красив, а не мерцедесите ви, не големите ви палати, не политическите ви постове.
„Това, което изследвам, е какво се случва с група приятели, когато между тях се намърда една къща – така, както жена са намърдва между мъже. Брилянтно казано от Джон Стайнбек. Ето какво се случва – побоища, разправии, започва да се руши приятелството... В един момент, тази къща ги обединява. И финално пак ги разделя“, разказва Нина Димитрова.
„Правя този спектакъл – за неопитомените люде. Тези, които могат да кажат „Майната ти!“, „Майната й на системата. Майната й на полицията!“ и нападат тая система. Ние, опитомените и дресираните, не можем да си позволим това. У мен също има едно разбойническо, анархистично чувство. Не харесвам ог
Изложба, посветена на големия български театрал Димитър Еленов, бе открита пред НДК (алеята пред кино Кабана).
На изложбата, състояща се от 28 панела, публиката има възможност да види моменти от кариерата на Еленов в театъра и киното. Фотосите документират значими моменти от живота на твореца, включително неговите сътрудничества с големи имена на българската сцена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева, Жана Стоянович и Цветана Манева в спектакли и филми на Вили Цанков, Асен Шопов, Николай Поляков, Асен Траянов, Костадин Джидров. Тези фотоси не само илюстрират работата на Еленов, но и представят един изключително богат и силен период от развитието на българското кино и театър през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Експозицията ще остане там до края на месеца, отбелязват организаторите.
„Паметта и нейното опазване е бе
Проектът „Музиката на Гершуин“ се приема с голям успех и кара публиката да си тръгва истински щастлива от нашите концерти. А нас, които сме на сцената, това ни радва много, каза Хилда Казасян.
На 17 октомври концерт-спектакълът „Да обичаш Гершуин“, част от национално турне на екипа на Хилда Казасян и Плевенската филхармония, ще гостува и на разградската публика. Заедно с певицата на сцената ще са отново Теодосий Спасов, Васил Петров, Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов. Те ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенската филхармония с диригент Борислав Йоцов.
"Щастлива съм, че ще можем да представим този спектакъл в Разград. Не е случайно, че градът е един от първите, където гостуваме с музиката на Гершуин. При представянето на другите ни два филмови проекта – „Да послушаме кино&ld
Групата „Цар Плъх“ представя първата си самостоятелна песен „Бог за ден“.
Песента, която излиза днес, показва новата посока на групата и отваря врата към следващата глава от тяхното музикално пътешествие, коментират от Projector Plus.
По думите им песента съчетава динамиката на модерния метъл и рок с мощни китарни рифове и интензивни синтезатори, създавайки уникален звук, който провокира слушателя не само на музикално, но и на емоционално ниво.
„Текстът се подиграва със съвременната култура на презадоволяване, поставяйки под въпрос ценностите и идеалите, които доминират ежедневието ни. В свят на изобилие, където все пак не спираме да търсим повече, „Цар Плъх“ предизвиква публиката да преосмисли кое е наистина важно“, посочват от Projector Plus.
За първи път Световното първенство по спортни танци ще се проведе в зала „Арена“ в Бургас между 30 август и 1 септември, съобщават организаторите от Българска федерация по спортни танци и клуб по спортни танци “Бургас”.
Двойки от над 25 държави ще вземат участие в шоу програмите на мащабния форум по латиноамерикански танци, който е подкрепен от Международната федерация по танци и се осъществява със съдействието на Община Бургас.
Състезатели от Грузия, САЩ, Молдова, Украйна, Румъния, Чехия, Италия, Франция, Словакия, Узбекистан, Казахстан, Германия и България са част от записалите се за участие, чиито представители ще танцуват в Бургас. Участниците ще се състезават в няколко категории, разделени на двойки и соло изпълнители. Те ще представят свои оригинални хореографии в стилове като румба, ча-ча-ча, пасо добле, джайф и други. Тяхното представяне
Наградата „Захарий Зограф” е основана е през 1972 година, а първият й лауреат е академик Светлин Русев.
До 1987 година включително отличието се присъжда всяка година. След 15-годишно прекъсване, по инициатива и с решение на Общинския съвет в Самоков, през 2000 година наградата бе възстановена.
Епосът "Мегалополис", на който режисьорът Франсис Форд Копола посвещава десетилетия и сам финансира, се провали сред кинозрителите, докато получилият ласкави отзиви семеен филм "Дивият робот" на "Дриймуъркс" оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават Асошиейтед прес и АФП.
"Дивият робот", адаптацията на Крис Сандърс по бестселъра на Питър Браун, надмина очакванията и стартира с 35 милиона долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада през уикенда.
Анализаторите очакваха добро представяне за "Дивият робот", след като филмът получи възторжени отзиви от критиката. Те прогнозират, че анимационната продукция ще продължи доходоносния си път в боксофиса на Северна Америка.
Семейните филми, начело с най-големия хит на 2024 г. "Отвътре навън 2", са особено силни тази година. Дейвид А. Грос, филмов консултант, смята, че жанрът би трябв
Моята борба е за сто процента българска музика в ефира на Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР).
Това каза по време на концерта си в Самоков тази вечер изпълнителката Силвия Кацарова. Тя гостува в града заедно с дъщеря си Теди Кацарова и Дичо. Тримата изпълниха любими песни от своя репертоар и на обичани български музиканти.
Те гостуваха на самоковци по случай Деня на народните будители – 1 ноември. Концертът се състоя в салона на читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“.
Българската музика трябва да бъде и да пребъде и ние всички да се учим тук от такива творци като моята майка, каза дъщерята на Силвия Кацарова - Теди Кацарова. Изпълнителката представи своята нова песен – „Намирай ме“ и пя в дует с Дичо.
Силвия Кацарова три пъти смени тази вечер сценичните
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.
Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.
През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж.
ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ
През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попивано
Композиторът, диригент, педагог и писател проф. Милко Коларов ще гостува в Регионален исторически музей (РИМ) в Шумен на 19 октомври, съобщиха на официалната си страница във Фейсбук от шуменския музей.
Проф. Коларов ще коментира годините, в които се е обучавал при Панчо Владигеров, съдбовната връзка учител - ученик, професионалните и човешки уроци на големия композитор, на когото винаги в многостранната си дейност е отдавал почит, допълват от музея. Инициативата е по повод 125-годишнината от рождението на композитора Панчо Владигеров.
Милко Коларов е завършил Музикалната академия в София – композиция, при проф. Панчо Владигеров и оркестрово дирижиране при проф. Константин Илиев. Специализирал е в Париж. След дипломирането си е развил активна творческа, изпълнителска и педагогическа дейност, за което е отличен многократно с престижни национални и международни нагр
След концерта в Пловдив през юли тази година, италианският квартет 40 Fingers се завръща с нова програма и две нови гостувания през 2025 г. – във Варна на 17 януари, и в София – на 18 януари в НДК, съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.
Смятани от критиците и от публиката за новия световен кросоувър феномен, 40 Fingers имат над 100 милиона гледания в социалните медии с интерпретации и аранжименти на класически произведения, известни рок и поп песни, и филмова музика.
40 Fingers са оценени и от много световни звезди на музикалната сцена, които канят групата за съвместни проекти – от Андреа Бочели до американката Тори Кели. С Анди Съмърс от The Police създадоха нов аранжимент на известната Bring on the Nig
Наградата „Захарий Зограф“ се дава на художници с особени постижения в областта на българското изобразително изкуство. Благодарение на статута на наградата днес фондът на Общината разполага с творбите на най-утвърдените през времето български художници.
Проследявайки пътя на носителите на наградата „Захарий Зограф“, съзираме едно повествование на съвременното българско изкуство, посочват от Община Самоков.
Захарий Зограф е емблематична фигура на Самоковската школа. За краткия си живот той рисува икони из цяла България. Негови са стенописите в манастирите Бачковски, Рилски, Троянски и Преображенски. Захарий Зограф е основоположник на българската светска живопис.
През 2012 година община Самоков прие статут и за Национален конкурс за детска рисунка към Националната награда „Захарий Зограф”. Детските творби се оценяват от журито, определящо носителя на наградата.